info 

 

Naše útrata a ceny

 

28500 DKK = cca 95000 kč (7 měsíců)

 

Pobyt v královské zemi byl pracovní, bydlení zdarma a veškerá zelenina též, tudíž se dalo dosti šetřit. Aktuální kurz dánské koruny 1 DKK = 3.32 Kč

 

Doprava

Letenky - London - Copenhagen (Norwegian Airlines) - 84 GBP = 2500 Kč za oba

               Copenhagen - Praha (Norwegian Airlines) - 776 DKK = 2400 Kč za oba

Jízdenky ​- vlak ze Zealandu na Fyn za osobu 256 Dkk (850Kč) = 1700 Kč

                z Fynu na Zealand s Orange (možnost zakoupení levnější jizdenky                           online, jen na některé dny a s předstihem)  za osobu 120Dkk (400Kč) =                   800 Kč

               Bus z Odense do Bogense cca 30km stojí 60 Dkk (200Kč), průměrně zde                  autobusy vychází 2 Dkk za 1km

               Metro v Copenhagnu z letiště do centra 30 Dkk (100Kč).

 

Autostop není moc obvyklý, ale hodní lidé se najdou všude, takže stopovat se dá :)

Cena nafty a benzínu je téměř stejná, pohybovaly se od 9.40 do 13.50 Dkk, pozor mění se i několikrát za den a to i z té nejnižší ceny na ten strop, který jsme tu zažili.

Internet se dá zdarma používat v Info centrech a knihovnách, ale zde je to na registraci. My využili nabídky od společnosti Oister,6ti měsíční kontrakt s modemem zdarma, 20GB na měsíc s paušální cenou 159 Dkk (530Kč).

 

Bydlení - na farmě u zaměstnavatele v karavanu zdarma, ve městech využití Couchsurfingu. Ale jinak můžeme doporučit síť hostelů Dan, které jsou všude po zemi a nabízí přijatelné ceny, když jste jejich členem ještě výhodnější. www.danhostel.dk/

 

Práce - V případě, že váš pracovní pobyt bude delší než tři měsíce, jste povinni se registrovat na regionálním úřadě. Žádost se podává osobně v regionu, kde budete žít  a před tím než vám vyprší tři měsíce. K žádosti je potřeba : platná pracovní smlouva, či potvrzení přijetí na školu v případě studia, platný cestovní doklad (či OP), 2x foto pasového formátu a 2x vyplněná žádost o povolení pobytu.

Formulář žádosti EU residence certificate (OD1) ke stažení zde

Tím, že se krátkodobě stanete registrovaným občanem země, vás čeká  vedle několika drobných povinností i řada výhod. Získáte CPR osobní registrační číslo (které potřebujete opravdu ke všemu i k zakoupení internetu), nárok na bezplatnou zdravotnickou péči, pracovní povolení a možnost studia dánštiny po dobu jednoho roku zdarma. 

 

CPR - národní identifikační číslo, bez kterého se váš život v Dánsku neobejde. Pro jeho získání je potřeba se co nejdříve po příchodu do země zaregistrovat na Civil Registration System u místního úřadu (kommune) v místě vašeho bydliště v Dánsku. K žádosti je potřeba : potvrzení o povolení pobytu ( předchozí žádost, tudíž musíte počkat než se vám vyřídí a příjde poštou na adresu), pas, oddací list ( jste-li po svatbě:), rodný list dětí (máte-li děcka).

Další povinností je zažádat o daňovou kartu, kterou vydává místní daňová instituce SKAT. Daňová karta obsahuje údaje kolik vám váš zaměstnavatel bude strhávat ze mzdy. On by tuto kartu od Skatu měl obdržet elektronicky, zkontrolujte si to. Pokud by ji neobdržel, bude vám strhávat 60% ze mzdy bez možnosti slev. Potřeba k žádosti o daňavou kartu : potvrzení o povolení pobytu, CPR, pas a vyplněnou žádost, kterou si můžete stáhnout zde.

 

Daňové zatížení v Dánsku se považuje za velmi vysoké, minimální daň z příjmu je 30% a může se vyšplhat až na 60%. Za určitých podmínek je možné si nárokovat zpětnou náhradu zaplacených daní. Pokud pobyt v Dánsku je kratší 6ti měsíců a budete vykonávat pouze sezoní práce, budete platit o něco méně než osoby trvale žijící v Dánsku.

Poslední nezbytností je NEMKONTO bankovní účet. My jsme si bankovní účet otevřeli u Danske Bank, k jeho založení je potřeba : CPR, pas a dokument prokazující vaši adresu v Dánsku (pracovní smlouva čk potvrzení o povolení pobytu). Za zavedení účtu zaplatíte 400 Dkk, ale pak již neplatíte žádné paušální poplatky, k účtu obdržíte kartu MasterCard a vytvoření NemKonta, je to veřejný platební systém umožnující platební styk s vámi např. refundaci daní (SKAT).

 

Odkazy k hledání práce v Dánsku 

www.workindenmark.dk                                               

www.newtodenmark.dk

www.seasonalwork.dk

www.jobnet.dk

ec.europa.eu/

 

Minimální mzda není zákonem stanovena, ale většinou se za sezonní práce platí od 100 - 115 DKK za hodinu. Pracuje se 37 hodin týdně.

 

Ceny potravin - Pokud to člověk nepřepočítává na českou měnu, myslím, že je to tu velmi levné. V porovnání kolik si člověk vydělává a to co stojí jídlo, oblečení atd. Příklad, v ČR berete 100Kč na hodinu a chleba stojí 10Kč, mléko 5Kč, vajíčka 15Kč, tak takhle se to pohybuje zde. Naleznete tu spoustu kvalitních potravin "organických" jak je teď v módě to nazývat. Paradox je, že organické produkty jsou tu stejně drahé, někdy i levnější než-li ty u nichž byla použita chemická hnojiva. A tak by to mělo býti všude, přírodní je přírodní :)

Po celé zemi jsou obchodní síťě supermarketů, od těch nejlevnějších FAKTA, NETTO, REMMA1000, po ty o něco dražší SUPERBEST, SUPERBRUGSEN, kde naleznete sekci s čerstvým pečivem a dorty.

mléko - od 3.50 DKK  organické mléko - od 7.50 DKK

chleba vakuovaný - od 5 - 20 DKK  čerstvý - od 20 - 30 DKK

bageta vakuovaná - od 3.50 - 5 DKK  čerstvá - 15 DKK

vajíčka 15ks - 20 DKK   organická - 24DKK

sušenky - od 10 DKK

máslo - od 15 DKK   organické - 18 DKK

salám - od 15 DKK  organické - od 20 DKK

párky 10ks - od 20 DKK

maso - 1kg mleté hovězí - 50 DKK 

            3ks kuřecí prsa - 35 DKK

            6ks vepřové plátky - 30 DKK

            2ks losos filety - 25 DKK

láhev vína - od 30 DKK

pivo láhev - od 3 DKK plechovka - od 10 DKK

 

info o zemi 

 

Konstituční monarchie Dánské království se rozkládá na Jutském poloostrově a dalších  více než 400 ostrovech v Severním moři, z nichž pouze 70 je obydleno. Faerské ostrovy v severním Atlantiku a Grónsko. Hlavou státu je královna Margrethe II., která vládne od roku 1972. Ačkoli je Dánsko členem NATO a EU, nepřijalo měnu euro.

Dánsko je nejmenší ze skandinávských zemí. Hlavní město Kodaň leží na ostrově Sjælland, kde sídlí i královská rodina. Povrch celého Dánska tvoří roviny a nížiny. Průměrná výška dosahuje pouhých 30 m nad mořem. V západních oblastech se nacházejí vřesoviště a rašeliniště, které spolu s mlhou a brzy padající tmou vytvářejí náladu jak z pohádek Hanse Christiana Andersena. Země nabízí živá moderní města s historickými památkami a malebný venkov se severskou přírodou.  Starobylé hrady a pevnosti upomínají na historii Dánska pevně spjatou s chrabrými Vikingy. Jezerní oblast kolem Arhusu vybízí k trekování nebo cyklistice. Ke klidné relaxaci se hodí ostrov Bornholm. Opravdová severská strohost a drsný půvab čeká na cestovatele na Faerských ostrovech.

 

 

Oficiální název: Kongeriget Danmark (Dánské království)
Počet obyvatel: 5300000
Hlavní město: Københaven (Kodaň 471 000 obyvatel)
Úřední jazyk: dánština
Měna: dánská koruna DKK, 1 DKK = 100 øre
Časový posun (český letní čas): 0
Nejvyšší hora: Yding Skovhøj 173 m
Víza: Nejsou nutná. Stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz.